Svítím a přece šetřím


Žárovek máme několik druhů, klasické, halogenové a LED.
Klasika

Klasickou žárovku vynalezl T.A.Edison před více jak 140 lety, vodič je zahříván elektrickým proudem a tím vydává světlo. Výroba těchto žárovek je u konce, nahradili je LED žárovky, i když své výhody měli, a to především nízkou cenu a kromě lustrů, lamp a lampiček se dali použít i pro potřeby teraristů a akvaristů, na druhou stranu jejich životnost je malá, pokud se více zahřejí, mohou poškodit věci vyrobené z plastu, a každý z nás určitě zažil tu pohromu, když žárovka praskla. 
světlo nad stadionem
LED

Úsporu na energiích (až 90%) zaznamenáme při používání LED žárovek. Jejich konstrukce je sice komplikovanější a cena vyšší (pohybuje se od 150,- Kč výše), ale oproti tomu mají delší výdrž (až 50 000 hodin) a je možné vybírat i z mnoha barevných odstínů. Počáteční malá svítivost byla v průběhu let vyřešena a nyní dokáží plnohodnotně nahradit žárovku klasickou. Jako příklad úspory je možné uvést, že pokud bychom měli rosvíceno zhruba dvě hodiny denně, během roku nám úspora na energii žárovku zaplatí. U všech úsporných žárovek či zářivek bychom se měli vyhnout jejich neustálému rozsvícení a zhasíná, neboť tím se zvyšuje spotřeba energie. Při použití úsporných žárovek ve standardně využívaném bytě o velikosti   3 + 1, je činí roční úspora kolem 1 200,- Kč, pokud pořídíte žárovky za cenu cca 3 000,- Kč, návratnost je přibližně do 2,5 roku. Vybírat můžete z různých tvarů, sklo je ve variantě čiré či mléčné.
reflektor na vozidle
Halogen

Pro větší prostory, např. různé dílny, haly, garáže a sportovní stadiony se využívají halogenová světla (reflektory, lampy), u kterých je úspora 30 % a mají dlouhou životnost, i zde se dá vybírat z mnoha typů.

Pokud by se někomu přeci jen zastesklo po tvaru staré klasické žárovky, na trhu najdete nové úsporné žárovky ve tvaru staré klasické.