Pravidla etikety, která se vyplatí dodržet

Placení v restauraci

Obvykle platí za útratu v restauraci muž, nemusí to však být striktním pravidlem. Jestliže žena vyzve svého přítele, známého, nebo obchodního partnera na posezení s obědem nebo večeří, platí vždy ona. Jestliže padne v rozhovoru dvou partnerů věta: „Zvu tě na večeři, na oběd, do cukrárny, do kavárny atd.“, útratu platí osoba, která tento výrok vyslovila . Mohou tedy platit jak muži, tak ženy, není to považováno za faux pas a dokonce se stává častěji, že ženy muže vyzvou jako první a běžně za útratu zaplatí.
prostřeno v restauraci.jpg

Šperky

Na počet navlečených šperků je dokonce vydán mezinárodní protokol, který je omezuje na 13 kusů. Měli byste tedy mít na sobě pouze maximálně 13 šperků, a to včetně ozdobných knoflíků. Prsteny, náramky, to vše se počítá, ovšem málokdy se v praxi stává, že by byly ženy ověnčené tolika drahými předměty. Vkus českých žen je většinou velmi praktický a nestává se, že by ženy a dívky měly na sobě dva náhrdelníky či náramky současně.
flirtování na baru.jpg

Výtah

Pravidla používání výtahu jsou taková, že muži vždy vchází do kabinky jako první. Proč tomu tak je, těžko říci, každopádně z výtahu vždy vychází první ten, kdo stojí u jeho dveří. Zajímavé je poměrně vysoké procento lidí, kteří výtahům vůbec nedůvěřují, a raději chodí pěšky. Prospívá to zároveň jejich zdraví.

Klobouky a čepice

Podle mezinárodních etiket platí, že ženy nemusí při vstupu do místnosti snímat z hlavy klobouk. Pokud jej mají na hlavě muži, tak ti by si jej sundat měli. Toto pravidlo se však týká pouze klobouků, všechny čepice zimní i letní, rukavice a palčáky však sundávejte vždy, ať jste muž, nebo žena.
bruneta v kavárně.jpg

Dětský pokoj

Dětský pokoj je považován za bezpečné teritorium našich nejmladších členů rodiny, a jakmile se dítě ve svém pokoji zabydlí, resp. mu jej zařídíme a začne v něm přespávat, musíme jeho soukromí respektovat. Jsou-li děti uvnitř a mají zavřené dveře, musíme nejprve zaklepat, stejně jako tomu je při každém vstupu dětí do naší ložnice.

Župan a pyžamo

Tento druh oděvu je považován za přísně intimní záležitost a nikdy bychom neměli přijímat návštěvy nebo otevírat dveře např. přepravní službě, poštovní doručovatelce, nebo sousedům tímto způsobem. Stačí klidně obléknout tepláky, tričko, mikinu, ale nikdy ne pyžamo. Na druhou stranu, pokud pořádáte pyžamový ples, to je něco jiného, v županech a pyžamech jsou tam všichni, a jde o recesi.