Znáte polský Czieszyn? A co takhle Český Těšín?

Krásné město Český Těšín, v Polsku užívaný název Czeski Cieszyn, leží na českém území. Na Polském území leží Těšín – Cieszyn. Město ležící na řece Olše nabízí návštěvníkův řadu kulturních památek. Je zároveň jedním z nejvýznamnějších a nejfrekventovanějších hraničních přechodů do Polska.
kostel český těšín.jpg
Po první světové válce bylo celé Těšínsko rozděleno mezi Československo a Polsko. Československá část byla pojmenována Český Těšín a polská část si ponechala název .
Kam vlastně zavítat, pokud budete mít možnost se do obou Těšínů dostat? Doporučujeme navštívit most Družby, který spojuje polskou a českou část města. Další významnou stavbou je neorenesanční radnice z roku 1928, která je dominantou náměstí ČSA. Určitě musíme zmínit, že ve městě nalezneme památky odkazující k početné židovské populaci, jako je např. Bývalá židovská synagoga. V Masarykových sadech můžeme vidět sochu Sv. Jana Nepomuckého a monumentální Kostel Božského Srdce Páně. Tato nádherná stavba byla postavena roku 1894.
cieszyn polsko.jpg
Pojďme se ale podívat, co nám nabízí druhá strana břehu Olše, polský Ciezsyn. Nejkrásnější je na něm jeho historické jádro.
Náměstív Těšíně vzniklo v 15. století. Několik kroků od hranic můžeme vidět Zámecký vrh, na jehož pozemku leží pozůstatky starého Hradu s rotundou sv. Mikuláše. Rotunda z románského období je nejcennější a nejstarší památka na Těšínsku, která vznikla v 11. století. Další památkou je Piastovská věž, která slouží jako rozhledna. Na pozemcích se dále nachází Věž poslední obrany, která byla nejspíš postavena ve 13. století. Významné jsou zde hřbitovy, vedle nich se zde nachází i velké množství kostelů a další historické památky, jako například domy v centru města.
Pokud se vydáte někdy do Polské republiky, určitě si udělejte jedno volné odpoledne a navštivte krásy tohoto polskočeského hraničního města.