Maďarské město Györ: Za kulturou i do lázní

Město Györ leží blízko hranic se Slovenskem a je snadno dostupné autem i vlakem. Leží na soutoku řeky Mosoni-Dunaj a Rába. Je to krásné místo se spoustou historických památek. Navštívit můžete muzea, kostely či paláce. Nejznámější je Biskupský palác s věží, kostel sv. Ignáce, Karmelitánský kostel či bazilika Nanebevzetí Panny Marie.

Zajímavé je také Széchenyiho náměstí a promenáda, kde si ve zdejších kavárnách a restauracích vychutnáte vynikající maďarské pochutiny, a navíc si užijete mnoho atrakcí.

kulaté zrcadlo

Jinak je toto maďarské město velice klidné, a kdo nemá rád přemíru turistů, zalíbí si ho. Počasí je zde podobné jako v České republice a nejtepleji je v červenci a srpnu, kdy průměrná teplota dosahuje 25 ° C.
rybníček u kostela

Termální lázně Rába

Györ není jen kulturní a historické město, ale mnoho lidí ho navštěvuje kvůli zdejším termálním lázním. Ty byly otevřeny až v roce 2003 a jejich výhodou je, že nejsou přeplněny turisty jako jiné lázně v Maďarsku.

Zdejší iodidionové prameny jsou vhodné k léčbě pohybového aparátu, gynekologických obtíží, chronické bronchitidy, trávicího systému nebo snížené funkce štítné žlázy.

V lázních máte k dispozici 6 termálních bazénů, bazén se skluzavkou,  plavecký bazén a bazén pro malé děti. Nechybí ani vodní atrakce, jako masážní trysky, gejzíry, divoká řeka, jeskyně a jacuzzi. Termální voda má teplotu  28 – 38° C.

Milovníci saunování mohou využít některou z 5 finských saun, 2 parní sauny nebo infrasaunu. Odpočívat můžete také u baru, buď na suchu nebo přímo v bazénu. Lehátka jsou v lázních zdarma.

Až do Györu pojedete, nezapomeňte si s sebou vzít maďarské forinty. Stejně jako u nás se zde ještě neplatí eury. Ceny jsou přibližně stejné jako v České republice, takže se nemusíte bát, že vás dovolená bude stát majlant a klidně se poohlédněte po nějakém tom suvenýru. V tomto městě se spoustou obchůdků ho určitě nebude problém sehnat.