Kdo dal automobilu jméno Mercedes?

Největší zásluhu na dnes již světoznámé značce měla Mercedes Jelínková jen tím, že se narodila do rodiny, kde hlavní roli sehrál především její otec Emil Jelínek.

Mercedes ve španělštině znamená „půvab“.
Život Emila Jelínka je zajímavý především tím, že vlastně tak trochu rozhodl o osudech evropského motorismu. Jeho kořeny dokonce pocházejí z Čech. V roce 1874 se oženil s Rachel Goggmannovou, a roku 1889 se jim narodila dcera Mercedes Adrienne Ramona Manuela.

Emil Jelínek měl velký zájem o technické novinky a soutěživost měl v krvi od narození. S velkým zájmem sledoval vývoj nového vynálezu – automobilu. Miloval rychlou jízdu, a přes cyklistiku se dostal až k motorové tříkolce, později dokonce koupil od Karla Benze jeho slavný automobil Victorie. Tento automobilový nadšenec se však vozy snažil vylepšit pro účel závodů a posléze s nimi začal také obchodovat.

Stal se hlavním odběratelem produkce Daimler-Motoren-Gessellschaft a automobily velmi rychle prodával. Některé před prodejem dokonce technicky vylepšoval. Automobilce se tak začalo velmi brzy dobře dařit a noví zákazníci se jen hrnuli.

LOGO MERCEDES – trojcípá hvězda znamená nadvládu na zemi, ve vodě i ve vzduchu.
Sám si nechal postavit automobil o výkonu 28 koní, který poprvé startoval pod pseudonymem Mercedes. Tento automobil však nebyl moc dobrý pro závody, a tak Emil Jelínek vydal požadavek, jak by měl nový model vypadat. A tak roku 1902 vznikl automobil bezpečný v zatáčkách i při vyšších rychlostech, s výkonnějším motorem o výkonu 35 koní, příhradovým rámem, štěrbinovým chladičem a delším, i když lehčím a sníženým podvozkem. Označení Mercedes se tak poprvé oficiálně objevilo na automobilovém trhu.

Věděli jste, že Mercedes-Benz je nejstarší automobilka světa?
Kvůli sporům s vedením automobilky Daimler však Emil Jelínek z této firmy v roce 1911 odešel. Vydělané peníze investoval do nemovitostí ve Francii. První světová válka mu však překazila jeho slibný život. Byl totiž obviněn ze špionáže a tak mu Francouzi zabavili veškerý majetek, což jeho rodinu přivedlo na mizinu. Emil Jelínek nakonec umírá na infarkt v hotelovém pokoji v Ženevě v roce 1918, kdy mu bylo 64 let. Automobilovým nadšencem byl Emil Jelínek až do své smrti.

Žena, která dala mercedeskám svoje zvučné jméno, pak zemřela v roce 1929 na tuberkulózu komplikovanou rakovinou kostí.