Bylinky po ruce? Pěstování na parapetu to umožňuje

Bylinky jsou voňavé, zdravé a velmi atraktivní. Trendem je jejich pěstování doma na balkoně nebo parapetu na okně. Jsou oblíbené a žádoucí čerstvé, ovšem ani sušené nezradí žádného kuchaře. Navíc v elegantních barevných nebo střídmě býlích květináčích, promění kuchyni v luxusní místnost, která je provoněná čerstvostí a exotikou. Jejich pěstování je snadné. Pořídit je můžeme již jako statné sazeničky, které lze využít ihned ke sklizni nebo jako přísady do jídel, popřípadě si vypěstovat bylinky ze semínek a vyčkat na své vlastní. Dobře se jim bude dařit v květináči se spodní vrstvou písku, ale také na záhonech s propustnou zeminou. Bylinky většinou vyžadují slunné místo a střídmou zálivku.

petržel u chleba

Do polévky i salátů se hodí bazalka, petržel nebo pažitka. Všechny se dají znovu vysévat a jsou tak čerstvé bylinky kdykoliv po ruce. Naproti nim tymián nebo rozmarýn svým aroma provoní celý byt. Místo pro bylinky by mělo být světlé. Určitě se najde v každé kuchyni, popřípadě je možné je pěstovat venku na balkoně a úplně nejlépe se jim bude dařit na záhonku. Potřebují ale pravidelnou výživu, ideální řešení pro rostliny v nádobách jsou hnojiva v podobě tyčinek, která vydrží kolem čtyř měsíců.

Pažitka je nenáročná a vcelku přizpůsobivá, bude se jí dařit v truhlíku i na venkovním záhonu, kde v trsech vydrží i několik let. Rozmnožuje se výsevem do nádoby na přelomu února a března, popřípadě venkovní výsadbou od dubna do května. Bylinkové pomazánkové máslo s příchutí pažitky na čerstvé křupavé bagetě, no kdo by odolal. Během vegetace stačí sestřihnout rourkovité listy jen do poloviny, sklízet je můžeme až šestkrát.
lístky bylinek

Bujnému rozrůstání máty peprné zabráníme pěstováním v nádobě. Máta se totiž rozmnožuje podzemními výběžky, občas i zplaňuje. Sklizeň je po celou sezonu a skvěle se hodí do letních drinků. Mátě podobná meduňka voní po citronu a je vhodná na zdobení dortů nebo sušená na čaj. Při pěstování bylinek je třeba dbát na přiměřenou vlhkost vzduchu v místnosti, protože přílišná vlhkost vede k tvoření plísní na rostlinách.