Výhodný, ekonomický automobil je skutečná výhra

Každý má jiný názor na zakoupení automobilu. Mnohdy totiž do koupě zasahují emoce a tak se kupující soustředí víc na značku, než na ostatní kritéria. Je ale důležité si uvědomit, že kupní cena motorového vozidla je první investicí a budou jí následovat v poměrné blízké době další finanční vydání. Na místě je tudíž zhodnotit praktičnost vozu a také jeho ekonomičnost. Pokud ho potřebujeme pouze na popojíždění po městě, tak je vhodné hledat mezi menšími typy, které jsou rozhodně snadnější na ovládání v těchto prostorech včetně parkování.
bílá corvette
Také menší objem motoru má rozhodně menší spotřebu a v konečné fázi je nutné mít uzavřené i pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Pokud ji nemáme uzavřenou s nějakou pojišťovnou, tak můžeme dostat nejen pěknou pokutu, ale můžeme být i trestně stíhaní, nemluvě o velkých problémech při nehodě. Opět platí, že nižší objem vozu bude mít rozhodně i nižší cenu na placení pojistného.
sportovní Audi

Motor hraje také svoji roli

Motor ačkoliv si to moc nechceme připustit je dalším rozhodujícím kritériem, které bude ovlivňovat celkové náklady na provoz automobilu. Na výběr máme většinou pohonné jednotky, které spotřebovávají naftu nebo benzín. Benzínové motory nám zaručují to, že vydáme u čerpací stanice větší finanční obnos, až pojedeme tankovat. Ovšem zase na druhou stranu jsou zde daleko levnější servisní úkony oproti dieselovým. Benzínové motory lze přeměnit na hybridy. To znamená automobil doplnit LPG, CNG nebo zakoupit rovnou elektromobil. Zde je ale na místě dobře propočítat investici, kterou do toho vložíme. Přestavba není laciná záležitost, a pokud se s autem moc nejezdí, tak se to ani nevyplatí. Pak je důležité zvážit i nutný servis.  
vw autobus
Jaké auto budeme potřebovat?
–          Kolik kilometrů ujedeme za rok, využijeme automobil nebo prozatím ještě není třeba, vyplatí se tedy kupovat?
–          Kam s ním budeme jezdit? Po městě, mimo na delší trasy, do přírody?
–          Potřebujeme velké, rodinné nebo stačí malé?
–          Jak velký by měl být zavazadlový prostor?
–          Stačí nám rodinný rozpočet i na automobil?
–          Co se více vyplatí? Nový, ojetý nebo předváděcí vůz?
Je dobré si na otázky v klidu odpovědět a ve většině případů budeme mít hned jasno v tom, co uděláme v dalších krocích. Možná svůj sen o sporťáku odložíme na později.