Úklid po zimě

I když jste na podzim uklidili všechno, co jste mohli, na jaře vás úklid zahrady čeká znova. Vítr rozfoukal listí z hromady, mohly popadat nějaké větve, nebo se v záhonech objevily krtince.  Prvním krokem před započetím typicky jarních prací je tedy precizní úklid všeho, co by vám bránilo v dalších pracech, a kazilo radost ze zahrady. Je dobré postupovat popořadě.

Čím tedy začít?

·         Shrabejte listí i seschlou trávu
·         Posbírejte spadané větve
·         Zbavte se krtků a dalších škůdců

Je třeba být připraven, a stále máte ještě čas nakoupit všechno, co budete potřebovat. Musíte vědět, jestli chcete set zeleninu, sázet květiny, nebo oboje. Sepište si seznam, pro vysetí různých zelenin i květin máte nejvyšší čas, naopak na rajčata je v půlce března ještě poměrně brzy. Na nákupní seznam nezapomeňte připsat netkanou textilii na jahody, nebo pracovní rukavice. Doplňte zásoby všeho, co vám došlo. Posupujte pečlivě, není nic horšího, než si naplánovat práce, a během nich zjistit, že vám chybí důležitá věc.

Semínka jsou základ
Abyste mohli v létě sklízet rajčata, okurky, salát, ředkvičky, papriky nebo třeba dýně, musíte se připravit včas. Dobré je zaset semínka do kelímků, kde je budete pravidelně zalévat. V květnu po skončení přízemních mrazíků, po tzv. Zmrzlých, je čas sazeničky vysadit do záhonů nebo skleníků. I zde jim věnujte náležitou péči – pravidelně je ve večerních hodinách zalévejte, aby se jim nespálily listy, chraňte je před kroupami, a zbavujte je škůdců. Je třeba rostlinky pravidelně okopávat, kypřit jim půdu, a vytrhávat plevel. Samozřejmostí by měla být ochrana  letních měsících před příliš horkým sluncem. Pokud dodržíte všechny kroky, můžete se začít těšit na úrodu.

Příprava záhonů
Předtím, než začnete sázet sazeničky do záhonů, musíte je připravit. Půda je vlivem mrazů ztvrdlá, a je třeba ji pořádně prokypřit. Ideální je použít rýč, a prokypřit půdu dostatečně hluboko. Dalším krokem je vypletí záhonků – zbavte je všeho, co na nich přes zimu vyrostlo, a nezapomínejte vytrhávat i hluboko usazené kořeny. Pokud je třeba, půdu pohnojte.