Jak si dobře umýt auto

Auto si musí jednou za čas umýt každý majitel, aby jízda v něm nebyla pro ostudu. V létě, za slunného dne, se u myček tvoří fronty, neboť krásné počasí přímo vybízí, abyste si své auto umyli. V zimě je ale také potřeba se o auta postarat, a to nejen pro jejich krásu, ale především pro jejich dobrý stav. Špína autům vadí, vedou se ale diskuse, zda mytí v myčce autům spíše neuškodí, než pomůže.

Kartáčové myčky
·         Časté používání myček bohužel ničí lak na vašem autě, protože kartáče v nich nejsou vůbec šetrné, a vodou ředitelné laky poškrábou klidně pouhým jediným umytím. Lak tak nejenže má na sobě nevzhledné rýhy, ale ztrácí postupně také svůj lesk, který po několika letech postupně zmatní.
·         Pokud ale jezdíte do myčky pravidelně, a auto nemáte nikdy příliš zablácené, škrábance a vady na laku budou mnohem menší, než kdybyste do myčky zajeli s vrstvou bláta.
·         Myčky používají agresivní chemie, které způsobují blednutí plastů a dalších nelakovaných částí auta.
·         Myčky se však nyní upínají k moderním kartáčům, které již lak neškrábou.
·         Při výběru mytí je potřeba připlatit si za dražší program, který umyje nejen karosérii, ale také podvozek, který by mohl korodovat kvůli agresivním posypovým materiálům.
·         Nešetřete ani na aplikaci vosku, který lak ochrání před solí i nečistotami.

Ruční mytí
Pokud se raději pustíte do mytí ručně nebo v bezdotykové myčce, budete mít jistotu, že lak na vašem autě nebude poničen a nedojde ani k žádnému dalšímu poškození vašeho vozu. Měli byste ale dodržet zásady šetrného mytí.
·         Na ruční mytí používejte houby nebo žínky z mikrovlákna, které nemají rovný povrch, na který by se chytaly drobné nečistoty, kterými byste si ježděním po kapotě způsobovali drobné škrábance. Pokud máte k dispozici vysokotlaký čistič, kdy jsou nečistoty smívány jen proudem vody, je to vůbec to nejlepší pro vaše auto, neboť zde nedochází k přímému kontaktu s povrchem auta.
·         Používejte kvalitní autošampony, které nejsou k laku agresivní.
·         Na splachování saponátu používejte vždy čistou vodu, aby povrch auta byl pořádně opláchnut.