Harley-Davidson

Harley-Davidson je jedním z nejstarších výrobců motocyklů na světě, a své překrásné motorky vyrábějí dodnes. Jejich cesta však nebyla vždy bez trnů, museli se vypořádat s četnými majetkovými uspořádáními i se špatnou hospodářskou situací. Také si museli obhajovat svou produktovou kvalitu a dokazovat tak, že jsou lepšími výrobci než jejich konkurenti z Japonska.

Nakonec všechny překážky zdolali a stali se tak největšími výrobci motocyklů a jejich příslušenství na svět. Jejich kultovní značku milují vlastníci motocyklových klubů, milovníci motorek, ale i malí kluci. Pro mnoho z nich jsou tyto motocykly zárukou pocitu svobody a sounáležitosti k legendě Harley-Davidson.

Jak to všechno začalo?
·         V roce 1901 Sylvester Harley navrhl malý motor, který společně s Arthurem Davidsonem namontovali na obyčejné jízdní kolo v dřevěné kůlně na dvorku. Tak vlastně vznikl začátek jejich podnikání.
·         Ke spolupráci přibrali Davidsonova bratra Waltera, který jim byl dobrým mechanikem. O něco později svůj tým rozšířili ještě o bratra Williama.
·         Ze začátku se jim velmi dařilo, a tak pro ně byly první roky ve znamení růstu a vývoje.
·         V roce 1906 postavili továrnu, která sčítala šest zaměstnanců. Objednávky se jim jen hrnuli a tak vyráběli až 50 motocyklů za rok.
·         V roce 1908 již vyrobili 450 motorek, v roce 1910 toto číslo vzrostlo na 3000 kusů.
·         Neustále přicházeli s novými, vylepšenými patenty, a zájem o nové stroje jen rostl.

·         Během obou válek získala jejich továrna velké zakázky od americké armády, díky nimž přežili velkou hospodářskou krizi a unikli tak bankrotu.
·         V 60. a 70. letech se potýkali s velkou konkurencí z Japonska. Tuto krizi přečkali a stali se tak jedinou největší firmou na světě vyrábějící motocykly.
·         Nyní má tato společnost příjem kolem 30 miliard korun ročně. Vyrábějí nejen krásné motocykly, ale také oděvy, různé výzdoby, doplňky, hračky i postavičky pod značkou Harley-Davidson.