Dobrovolně bezdětné ženy


Mít dítě není žádná povinnost. Přesto, jakmile žena překročí třicítku, začíná sílit tlak jejího okolí, které se neustále vyptává, kdy už si miminko pořídí. Rodiče se těší na vnoučata a příbuzní a známí významně povytahují obočí, kdy už bude vidět vystupující bříško. Říci jednoznačně, že dítě nechci, vypadá tak podezřele, že žena raději začne tvrdit, že otěhotnět nemůže.

páry bot
 
Biologické hodiny nefungují

Některé ženy prostě necítí potřebu mít dítě. A pokud se shodnou i s partnerem, že rodina – to jsou jen starosti, povinnosti a velká zodpovědnost – potom se ještě více utvrdí v tom, že chtějí prožít svůj vlastní život podle svých představ a ne se obětovat. Přidat se mohoutraumatické zážitky z vlastního dětství a pokud se žena navíc seberealizuje ve svém povolání, rozhodnutí zůstat bezdětná ještě nabude větších rozměrů.

ekonomika
 
Společnost ženy v bezdětnosti podporuje

Na jedné straně si stát stěžuje na nízkou porodnost, ale na straně druhé nepřímo od žen mateřský pud odhání. Neustále se mluví o tom, co všechno je nutné dítěti dát a jaksložitá je jeho výchova. Zajistit mu zdravý vývoj není jednoduché, přináší to různé komplikace. Prostě mít dítě je záležitost složitá a finančně náročná. Rodiny s dětmi navíc nejsou příliš podporovány, ženy mají potíže v souvislosti s návratem ke své profesi. Dítě by mělo být bráno jako přirozená součást mladého páru a nikoliv jako něco zvláštního. Mnoho žen pak přechází chuť pořizovat si něco tak složitého, co naprosto změní jejich životní styl.

vlasnosti
 
Nejčastější motivy, vedoucí ženy k bezdětnosti:

·         nedostatečná touha po dítěti, nechuť mít jej bez zjevného důvodu
·         strach ze ztráty zaměstnání a nedostatku financí, nedůvěra ve vlastní schopnosti být matkou
·         zdravotní důvody – strach z těhotenství a porodu, ze ztráty fyzické přitažlivosti
·         populační důvody – nechuť přivést dítě do tohoto složitého světa