Práce pokojské – představa versus realita

Představa

Po shlédnutí amerického filmu Krásná pokojská si snad nejedna z nás řekla, že by chtěla dopadnout jako Marisa Venturová v podání krásné Jennifer Lopez. Z chudého prostředí v Bronxu se najednou dostane do luxusního světa právě díky jejímu povolání v hotelu Beresford. Okouzlila vlivného a bohatého kandidáta na senátora, hotelového hosta Ralpha Fiennese.

Představa práce pokojské v dnešní době je poměrně zkreslená. Vybaví se nám krásné uniformy, boty na podpatku, úsměv od ucha k uchu a prachovky z peří. Jaká je realita?
dveře do pokoje
Realita

Možná vám nyní zkazíme všechny ideály o tomto povolání, ale troufáme si říct, že je to velmi náročná, málo placená a mnohdy nebezpečná práce. Podle studie se zjistilo, že pokojské mají až 50% vyšší úrazovost než ostatní personál. Proč? Málo kdo by vydržel celý den zvedat polštáře, převlíkat prostěradla, měnit ručníky anebo drhnout podlahy. Z těchto důvodů mají i trvalé následky a bolesti související s prací.
růže na ručníkách

Největším nepřítelem pokojské jsou vlasy. Jsou prostě všude a velmi těžko se uklízejí. A také si představte, že máte na starost desítky pokojů. Na jeden máte deset minut a vše musí být perfektní do posledního puntíku.

Abychom nebyli jen negativní, chtěli bychom zdůraznit pár pozitiv tohoto povolání. Například ve špičkových hotelech můžete dostat za svou práci spropitné od návštěvníků hotelu, jako poděkování. K tomuto povolání také nemusíte mít specializované vzdělání, stačí základní škola. To však neplatí pro luxusní hotely, které navštěvují tuzemští i zahraniční hosté. Zde je výborná znalost angličtiny (popřípadě dalšího jazyka) nutností. Různé pracovní agentury nabízejí také letní brigády pro studenty v zahraničních hotelech. Nejčastěji v Německu, Rakousku, Irsku a Anglii.
růžová prachovka 
Jaké jsou povinnosti pokojské?

·         Provádět všechny druhy úklidu

·         Kontrolovat funkci spotřebičů

·         Dodávat šampóny, kondicionéry, sprchové gely, toaletní papír, ručníky a župany

·         Výměna ložního prádla

·         Stlaní postelí

·         Kontrola obsahu minibaru, případně doplnění chybějících věcí

·         Vynášení košů

·         Úklid chodeb a přilehlých prostor hotelu

·         Roční nebo půlroční velký úklid (mytí oken, čištění koberců…)