Jak často bychom měli jíst?

V rámci zdravého stravování a výživových trendů se často probírá téma, jak často je správné jíst. Někdo tvrdí, že tři jídla denně, která jsou dostatečně nutričně vyvážená vám zajistí potřebný kalorický příjem. Jiní lidé zase zastávají názor, že ideální je neustále „přidávat polínka do ohně“ a jíst třeba 5 – 6x denně malé porce, střídat různé suroviny a tím dospějete k dokonalosti. Co je tedy správné?
italský salát
Nikde nejsou dána žádná přesná pravidla, kdy a kolikrát bychom během dne měli jíst. Začněme třeba u prvního jídla dne – snídaně. Zatímco pro někoho je ideální snídat během první hodiny po probuzení, jiní z nás preferují pozdější snídani-oběd. Bereme-li nyní v úvahu, že snídáme brzo po tom, co vstaneme z postele, je podstatné říci, že tím vyrovnáme hladinu cukru v krvi a náš den může začít.
Po snídani je zkrátka nejlepší během dne vnímat své tělo, zejména signály, které nám posílá do mozku. Pokud pociťujete lehké známky hladu, nebojte se najíst. Naopak je lepší tuto zprávu vyslechnout než to dojít do stádia bolestivého hladu, který stravuje váš žaludek nepříjemnými křečemi. Co se týče přísloví „Jez do polosyta“, mělo by se stát naší mantrou. Neznamená to, že ve chvíli, kdy jsme si dali pár soust a již nemáme hlad, bychom měli přestat s jídlem. Vůbec ne. Jezme v klidu, pomalu, a přestaňme těsně před tím, než se cítíme zcela plní.
Pocity hladu, resp. časové intervaly, kdy je začneme vnímat, jsou celkem pravidelné a dají se naučit. Stačí, když své tělo nastavíme na pravidelný režim – to znamená, pravidelný přísun jednotlivých chodů v rámci celého dne, malé svačinky, nepřejídat se. Uvidíte, že vaše tělo si na tento systém brzo zvykne a pocity hladu budou minimální.
česneky a cibule
Na co rozhodně během celého dne nesmíme zapomínat?
·         Předtím, než půjdeme spát, měli bychom si dát něco lehkého – něco, co se nám bude dobře trávit a nepůjdeme spát s kamenem v žaludku. Poslední jídlo dne by mělo být ideálně 1,5 – 2 hodiny před tím, než se uložíme ke spánku.
·         Dodržujme hydrataci. Naše tělo nebude jídlo správně zpracovávat, když mu nepomůžeme potřebným přísunem tekutin. Není však potřeba pít celý den pouze vodu. Proložte množství vody čajem, ovocnými šťávami nebo lahodnými smoothies.
·         Máte-li chuť na něco sladkého, můžete si dopřát tmavou čokoládu. Tím však myslíme takovou, která má alespoň 70% obsah kakaa. Čím více kakaa, tím méně je pro vás škodlivá.