Fenomén doby – www

Co vlastně znamená zkratka www? Pátrali jste už někdy po její historii? Pokud ne, tak odpověď je zde. WWW nebo-li world (světový) wide (celo) web (síť). Jen pro představu, je to vlastně pavučina, systém spojení, kde jsou uloženy odkazy, konkrétně na stránky označované jako webové, kde má vše, co lze považovat za dokument, svoji URL adresu. Ta je potřebná k tomu, aby bylo možné se dostat na webový prohlížeč. Každá webová stránka by měla mít jako svou součást hypertextový odkaz, těch může být i několik. Tomuto vzájemnému propojení, které připomíná již zmíněnou pavučinu, říkáme jednoduše – síť.
klíč k www
Jak a kde došlo ke zrození Wordl Wide Webu
Za vším stojí dvojice Berners-Lee a Cailliau a je tomu už skoro dvacet let, kdy se tito dva pánové rozhodli vytvořit něco, co by skýtalo velké množství dat, která by bylo možno dále využívat. Světlo světa tak spatřil systém hypertextových odkazů, ten byl nedílnou částí internetu. Nedlouho poté následovalo vytvoření prvních webových stránek. Pro jednodušší komunikaci byl vyvinut HTML jazyk. V souvislosti s těmito novinkami vznikla i pravidla pro internetovou komunikační síť (HTTP). Díky nim bylo možné začít sledovat spojení bez ohledu na to, odkud pocházela. Konečnou podobu www, jak je známe dnes, dostaly v prosinci roku 1990.
Netrvalo dlouho, pouhých pár let, a www dokázaly spojit více než miliardu webovek ze všech koutů světa. Do té doby všichni, kdo internet využívali, neměli možnost se tzv. proklikávat jednotlivými dokumenty, tedy přeskakovat z jednoho do druhého dle libosti.
zvažování možností
Webovky začínají shodně – URL, prohlížeč obsah stáhne a vám se ukáže na obrazovce. K tomu je nutná IP adresa. Internetový prohlížeč zvládne díky zadání webové stránky najít různé soubory právě díky IP adrese. Počet nahlížení na webové stránky se dá zjistit, zobrazuje se aktuální počet návštěvníků.