Není důvod nenavštívit Patmos

Žije zde asi 3 000 obyvatel a jeho rozloha je přibližně 34 kilometrů čtverečních. Už v 7. stol. př. n. l. tu existovala řecká osada, ale dějiny ostrova se začaly tvořit až v roce 95, kdy sem byl vypovězen sv. Jan. Ten pokřtil obyvatelstvo a v  jeskyni, kde přebýval, míval zjevení. Boží hlas nebo Ježíš Kristus mu diktoval texty Apokalypsy sv. Jana. Po jeho smrti obyvatelé nechali vybudovat nad jeskyní kaple a několik kostelů v okolí.

pobřeží Kefalonie

Dnešní podoba Patmosu je výsledkem divokých zemětřesení, která proměnila souvislý pruh území spojující Krétu s pobřežím asijského kontinentu v pás ostrovů a ostrůvků s proměnlivým reliéfem. Ostrov je oázou klidu, s krásnou přírodou.

Chora je hlavní město ostrova. Žije tu kolem 541 obyvatel a patří do světového kulturního dědictví UNESCO. Je obklopeno hradbami byzantského kláštera sv. Jana Křtitele.  Klášter ukrývá cenný církevní poklad, díky kterému se stal poutním místem.
řecký kostel

Rozlehlý areál má celkem 10 klášterních kaplí. Je to proto, že církevní zákon zakazoval sloužit mši víckrát za den v té samé kapli. V Christódoulové najdete hrob a stříbrný relikviář blahoslaveného Christódoula. V kapli Panagla je cenná freska z 12. století s názvem Abrahámova pohostinnost.

Město si dodnes zachovalo architektonickou charakteristiku středověké vesnice – úzké uličky, které v nejširším místě jsou 1,5 m široké, vysoké dvory, domy vedle sebe, ploché střechy. Bílé domy, které skrývají  barevné a kvetoucí nádvoří.

V okrese Noichor stojí zámek Simantiri. Je to unikátní panské sídlo z roku 1625, které bylo přeměněno na lidové muzeum a kulturní památku. Dnes se může chlubit osmou generací potomků, kdy paní domu je průvodcem a představí vzácné ručně vyráběné výšivky. Za prohlédnutí stojí nábytek, malby, fotografie, tradiční nástroje a předměty ke každodennímu použití, tak, jak to obyvatelé domu dělali v průběhu minulých století.
kamenná socha

Kaple sv. Anny se nachází v jeskyni Zjevení. Ve skutečnosti stojí nalevo od dutiny, která není ničím jiným, než kaplí sv. Jana.

Kambos je odlehlá vesnice ležící asi 5,5 km od Skaly. Naleznete ji v překrásné zátoce s nádhernými bílými domy.

Pokud máte v plánu se ubytovat v komplexu Petra hotel and Suites-Pátmos, uděláte dobře. Hotel je v luxusním slohu a přestavěn byl v roce 2010. Je 2 km od centra města a stojí u veřejné pláže.

Vaše dovolená bude nezapomenutelná, pokud se vydáte do těchto míst. Střídat polehávání na pláži s výletem za historií, to je ten pravý odpočinek.