Jak je na tom využívání Internetu a mobilních sítí v Česku?


Mobilní komunikace v České republice zaznamenává stálý vzestup. Velmi dobře je na tom T-Mobile, která v současné době poskytuje mobilní služby pro více než 6 milionů zákazníků. Narostl tam dokonce i počet pevných připojení, v tomto případě jde o 174.000 uživatelů. Razantní nárůst zaznamenala Internet TV (IP TV) od T-Mobile, kterou nyní hradí 37.000 lidí nebo domácností, což znamená nárůst oproti předchozímu roku o více než dvě stě procent. Zájem o televizi IP TV vzrostl také díky dostupným tarifům této služby. T-Mobile je českou stálicí na trhu mobilních služeb od roku 1996, někteří si jej ještě pamatují pod starým názvem Paegas, který ukončil své působení na našem trhu v dubnu 2002. Dnes je společnost T-Mobile součástí sdružení Deutsche Telekom.
zkratky znaků

T-Mobile, Vodafone a O2 – dříve se vyslovovala jména Paegas, Oskar a Eurotel

Společnost T-Mobile inkasovala v roce 2017 za provoz mobilních služeb necelých dvacet miliard korun, ovšem část prostředků také zainvestovala. Výsledkem je současná podoba pokrytí rychlou sítí LTE, vylepšena o další 3 %, což zaujímá hodnotu 98,8%. Konec předchozího roku také pro T-Mobile znamená počátek zkušebního provozu tzv. Internetu věcí.
Konkurující subjekt O2 si na svou stranu přiklonil prozatím necelých 5 milionů zákazníků v Česku, a to je přibližně stejný počet, jako v předchozím roce. Jistý nárůst zaznamenala společnost u smluvních tarifů, zhruba o dvě procenta. Téměř tři a půl milionu Čechů si hradí některý z tarifů O2, půl druhého milionu pak sází na předplacené karty. Vzrostl také počet domácností, které si nechaly připojit O2 TV, jedná se o nárůst přes sedm procent.
obrazovka mobilu
Přibližně stejný procentní vzrůst se týká i používání chytrých telefonů. V průběhu roku však začalo mnoho lidí nakupovat chytré telefony využívající rychlou síť LTE, tam se počet nových účastníků zvedl o téměř deset procent. Společnost O2 také investovala nemalé prostředky do rozvoje nových technologií, například na Slovensku je v současné době, na počátku roku 2018 tamní jedničkou.